جامعه/مشاوره

خیلی ناراحتم که پسرم لکنت زبانش شدیده

پرسش شما:
سلام پسرم پنج و نیم سالشه و شدیدا دچار لکنت زبان شده جوری که موقع حرف زدن گریم میگیره ولی تو جمع خودمو کنترل میکنم تا یهو نزنم زیر گریه.به هیج عنوان سابقه لکنت زبان تو خانواده ما وجود نداره و حدث میزنم روزی که  پسرم رفت خونه همسایه سرش داد کشیدن یا ترسوندنش اینجور شده و یا از شوهرم اینا گرفته. واقعا نارحتم که پسرم لکنت زبان داره ‌‌چند هفته پیش تو یه مهمونی شنیدم جاریم داشت میگفت پسرم بره یعنی همون لکنت داره خواستم باهاش درگیر بشم اما دیدم بهتره این کارو نکنم و بیشتر از این نگرانی خودم رو بروز ندم.الان چیزی که ذهنم رو درگیر کرده ورودش به کودکستان و بعد مدرسست واقعا نمیدومم چاره کار چیه.ناگفته نمونه گفتار درمانی پنج جلسه بردمش ولی فایده ای نداشت.لطفا اگه میشه کمکم کنید که چجوری کمکش کنم چون شدیدا نگران آینده و ازدواجشم.

پاسخ مشاور:
با سلام به شما و ممنون از اعتمادی که به ما کردید
به اختلال در زمان صحبت کردن یک شخص لکنت زبان گفته می شود و شاید لازم باشد بدانید که بسیاری از کودکان به طور موقتی از این مشکل رنج میبرند اما حدود 89 درصدشان پس از هفت سالگی درمان میشوند؛ بنابراین لازم است شانس بهبودی ایشان را صفر ندانید و اینکه شاید بهتر باشد با مطالعه دقیق در مورد این اختلال مشکل را متوجه دیگران نکنید، چرا که احتمال اینکه فردی با فریاد موقتی به لکنت زبان دچار شود نزدیک صفر است و محققان این اختلال را ناشی از موارد ژنتیکی معرفی کرده اند‌.

اما در مورد نگرانی های شما باید گفت که از این جمله "پسرم لکنت زبان دارد" می توان فهمید که شما تسلیم ماجرایی جرئی و کم اهمیت شده اید و تلاش خود را متوقف کرده اید چرا که طبق اطلاعات موجود در نوشته شما میتوان نتیجه گرفت که تلاش کافی را برای بهبود لکنت زبان پسرتان انجام نداده اید، در واقع کارشناسان سقف 100 جلسه در یک دوره طولانی مدت را به همراه تمرین های خانگی بهتزین برنامه گفتار درمانی برای لکنت زبان می دانند و پنج جلسه به هیچ عنوان کافی نیست.

واقعیتی که موجود است بزرگنمایی شماست، لحظه ای تصور کنید که خدا نکرده پسرتان دچار بیماری های سخت و خاص بود آنوقت آرزو میکردید که ای کاش پسرم لکنت زبان داشت اما بیمار نبود‌ و از عدم وجود سلامتی رنج نمی برد.

توصیه بنده استفاده روتین و منظم از یک روانشناس بالینی و برنامه گفتار درمانی توسط یک مشاور متخصص میباشد و اینکه تا حد ممکن باید فضای خانه را امن نگه داشته و از وارد آوردن استرس به فرزندتان دوری کنید.
متاسفانه کودکان و افراد بزرگسالی که دچار لکنت زبان هستند از اعتماد به نفس بسیار پاینی رنج میبرند و بهتر است قبل از ورود او به کودکستان مربیان مهد را از ماجرا به طور کامل با خبر کنید.

یادتان باشد که رفتار شما در سال های آتی نزد اقوام باید همراه با القا عزت نفس به پسرتان باشد تا خدای نکرده دچار اختلالات شخصیتی نشود. در آخر باید بدانید که بهتر است با خود تکرار نکنید که پسرم لکنت زبان دارد چرا که اگر شما دچار باور ضعف در فرزندتان شوید ممکن است به طور غیر مستقیم این حس را در ذهن اطرافیانتان تقویت کنید‌.

نتیجه گیری: هرگز نزد کسی با حسرت و نگرانی نگویید که پسرم لکنت زبان دارد و نگران هستم چرا که این جمله باعث تثبیت افکار منفی در ذهن اطرافیانتان نسبت به فرزندتان می شود.پنج  جلسه به هیچ عنوان کفایت نمیکند و لازم است تا صد جلسه به گفتار درمانی پسرتان اختصاص دهید.قبل از ورود به مهد و مدرسه مربیان را در جریان لکنت زبان پسرتان به صورت کامل قرار دهید.
محسن امینی:کارشناس ارشد مشاوره

پسرم لکنت زبان داره
:: برچسب‌ها: مشاوره آنلاین , دکتر محسن امینی , لکنت ,
ن : شورای نویسندگان
ت : جمعه 18 اسفند 1396
خوانندگان محترم؛در نظر داشته باشید که ملایر٠٨١ هیچ پیامی را سانسور نخواهد کرد.


۱-لطفا از درج شماره تلفن و مشخصات خود در پیام های عمومی پرهیز کنید
۲-کلمات رکیک،هنجار شکن و توهین آمیز توسط نویسنده حذف می شود
۳-هیچ نظری به خاطر وابستگی به حزب یا شخص خاصی ویرایش یا حذف نخواهد شد
پرستو جمعه 10 فروردین 1397 03:30 ق.ظ
پسرم هشت سالشه و از وقتی زبون باز کرد اینجوری شد و روز به روز بدتر شد پسرم لکنت زبان بدی داره جوری که موقع حرف زدن نمیتونه حتی کلمه اول رو به زبون بیاره البته گفتار درمانی و جلسات مشاوره انجام گرفته اما به هیچ عنوان سودی نداشت و حتی بدتر شد
مشکل بعدی من که باعث دردسر من و همسرم و حتی اختلافات جدی بین ما شده صحبت های پدر شوهرمه که مستقیم من رو مسئول لکنت زبان پسرم میدونه و معتقده من کوتاهی کردم و هر چی میپرسم چه کوتاهی جواب روشنی نمیده بارها با همسرم مطرح کروم اما ایشون فقط قسمت رو مطرح میکنه و معتقده لکنت زبان پسرم چیز خاصی نیست.
واقعا کلافه شدم و از طرفی احساس خستگی میکنم و به اعتقاداتی که داشتم شک کردم
با تشکر از زحمتای شما
چهارشنبه 1 فروردین 1397 05:47 ب.ظ
اگه پسرت لکنت زبان داره ترب تازه بخر با سیر مخلوطش کن بزار بجوشه بعد بزار زبونش چند ماه میگن خوب میشه
مریم به مرضیه دوشنبه 28 اسفند 1396 01:35 ق.ظ
مرضیه جان شما هم پسرت به خاطر ترس لکنت زبان داره یا فقط خودت فکر میکنی دلیلش اون بوده پسر همسایتون چی خوب نشده؟ چون سوال مهمی در مورد ترس دارم
مرضیه شنبه 26 اسفند 1396 08:37 ب.ظ
من قبول ندارم پسر من به خاطر ترس دچار لکنت زبان شد همسایه طبقه پایینیمون سرش داد زد و پسرم دچار لکنت زبان شد
دیگه تجربه از همه چی بالا تره نمیشه که گفت اصلا به ترس ربطی نداره
چهارشنبه 23 اسفند 1396 12:07 ق.ظ
میشه بگید اگه من باید چجوری با پسرم که لکنت زبان داره و هشت سالشه برخورد کنم
وقتی لکنت میکنه دستاش رو میکوبه به پاهاش و من گریم میگیره
چون زجر میکشه آخه چرا یه بچه باید اذیت بشه
به چه گناهی
دوشنبه 21 اسفند 1396 04:47 ب.ظ
دیگه بعد از چهار سال لکنت زبان پسرا خوب نمیشه بهتره باهاش کنار بیاید
افشین دوشنبه 21 اسفند 1396 01:46 ب.ظ
سلام من یه پسر هیجده ساله هستم و حس مادرا رو درک میکنم منم لکنت دارم و واقعا سخته و عذاب آوره جوری که شنیدم مادرم گفته پسرم لکنت داره و نگرانشم وقتی فهمیدم همه مسخرم میکنن دیگه از خونه نمیرم بیرون
تازه مال من شدید نیست اما بازم قابل قبول تو جامعه ما نیست
مبینا یکشنبه 20 اسفند 1396 07:00 ق.ظ
سلام عزیزم نگران نباش پسر منم لکنت داشت اما بدون گفتار درمان تو یه ماه خوب شد وقتی پرسیدم گفتن خیلی از پسرا وقتی به سن پنج سالگی میرسن خوب میشن
خب درسته بچت سنش بالاست ولی نباید فک کنی نمیشه خوبش کرد چون ممکنه از ترس اینجور شده باشه
من فک کنم تو خونه دعوای زیادی دارید درسته؟
هنگامه جمعه 18 اسفند 1396 08:16 ب.ظ
سلام پسر منم لکنت زبان داره اما سنش بیشتره و ده سالشه نزدیک دو سال گفتار درمانی بردمش ولی اثر نداشت یکم بهتر شد ولی بازم بد شد
عزیزم استرس یهش وارد نکن چون بده سعی کن بچه ها مسخرش نکنن چون خیلی بده خیلی
درمانی نداره کاریشم نمیشه کرد به هر حال اینم بخت سیاه ماهاست دیگه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.