کسب درآمد
داروهای بسیار کمی برای شیشه وجود دارند اما واقعیت این است که همین داروهای ترک شیشه ای که در بازار و کلینیک ها موجود است تاثیر چندانی رو عملکرد روحی و جسمی معتادان شیشه ندارد ندارند.اگر قصد اشنایی با کلیات داروهای ترک شیشه را دارید با ما همراه باشید.

آموزش/ترک اعتیاد

با داروهای ترک شیشه آشنا شوید

اختصاصی-به گزارش ملایر٠٨١:شیشه؛ بلایی خانمان سوز است که چند سالیست تعداد زیادی از جوانان کشورمان را نابود کرده است اما در این بین بیشترین آسیب را خانواده فرد معتاد لمس می کند اما افرادی که پس از مدت ها مصرف شیشه اقدام به ترک می کنند در فکر این هستند که داروهای ترک شیشه چیست،در واقع هدف بیماران این است که با مسیر خود آشنا شوند.برای آشنایی نسبی با داروهای ترک شیشه در خانه با ملایر۰۸۱ همراه باشید‌.

دکتر کیومرث ناصری یکی از پزشکان شهرستان ملایر است که حدود دو سالی در کلینیک ترک  شیشه طلول مشغول درمان بیماران است.

ایشان که قبل از بازگشت به شهرستان ملایر چند سالی در یکی از کلینیک های ترک اعتیاد شیراز به مردم خدمت کرده امروز درگیر بیماران ملایریست.
ایشان در خصوص داروهای ترک اعتیاد شیشه و شیوه درمان این چنین توضیح می دهند

قبل از هر توضیحی بیماران عزیز باید بدانند که هیچ داروی موثری برای ترک شیشه وجود ندارد در واقع تمامی داروهایی که پزشکان تجویز می کنند بیشتر جنبه کمک رسانی دارد،به عنوان مثال استفاده از سرم آمیو اسید صرفا برای تقویت کیفیت پروتئین ها و جذب بهتر توسط روده ها صورت می گیرد پس قبل از هر اقدامی لازم است بیمار روی مسائل روحی و روانی تمرکز بیشتر داشته باشد‌.

روند ترک شیشه معمولا چگونه است؟
ما یک روز قبل از آغاز مراحل رسمی ترک شیشه، بیمار را برای چند ساعت با مشاور تنها می گذاریم تا بیمار توجیه شود که چه تغییرات روحی و جسمی در انتطارش است، چرا که فرد بیمار باید بداند که این داروهای ترک شیشه صرفا جنبه کمک رسانی دارد و بدون روحیه مبارزه طلبی بیمار، نمی تواند مفید باشد‌.

روند کلی ترک شیشه به چهار هفته تقسیم می شود:

هفته اول: بارگیری اولیه + مشاوره
هفته دوم: بارگیری ثانویه+مشاوره+ آغاز کاهش مصرف شیشه
هفته سوم: آغاز مصرف دسته دوم داروها ترک شیشه+ مشاوره+ سه روز شوک مصرف شیشه ( افزایش مصرف)  و ادامه کاهش مصرف
هفته چهارم هفته چهارم: ادامه مصرف دسته دوم داروهای ترک شیشه ( کاهش دوز داروهای ضد اضطرابی+مشاوره+تثبیت مصرف شیشه
قطع مصرف

داروهای ترک اعتیاد شیشه + توضیحات

نکات:
۱-کاهش دوز شیشه به صورت معمول اتفاق نمی افتد و طبق  نظر کارشناس کلینیک صورت می گیرد و هدف آن جنبه های روحی و روانی فرد است‌ به عنوان مثال در تحقیق ملایر۰۸۱ مشخص شد که ۲۰ درصد بیماران کلینیک طلوع که توسط این شگرد به قطع مصرف رسیده بودند چند روز زودتر از  نظر روحی آماده قطع مصرف شده بودند.
۲-بیمار باید هفته ای سه جلسه تحت مشاوره تخصصی قرار گیرد‌ و از CD و DVD های کمکی هم استفاده کند.
۳-استفاده از دارو ها (که بیشتر جنبه آماده سازی بدن بیمار را دارد) باید حداکثر در حاشیه درمان بیمار قرار گیرد چرا که تکیه بر داروهای ترک شیشه توقع بیمار را بالا می برد.

۴-دو تا چهار ماه پس از قطع شیشه بیمار باید تحت داروهای ضد اضطراب و مشاوره باشد
اولین مرحله، بارگیری جسمی و روحی فرد معتاد به شیشه است یعنی سعی میشود تا با تقویت جسمانی بیمار بستر مناسبی جهت ادامه مسیر فراهم شود‌ در این قسمت پزشک روی تامین ویتامین ها و ترمیم نسبی ساختار درونی بدن بیمار تمرکز می کند و توان فرد معتاد به شیشه را بالاتر می برد‌
در این مرحله که ۳۰ روز قبل از قطع مصرف نهایی صو ت می گیرد فرد باید داروهای زیر را استفاده کند

نیاسین: از آن جایی که مصرف کننده شیشه از فقر منابع ویتامین B3 رنج می برد و این ویتامین عملکرد جذب و کارکرد سلولی بدن را افزایش می دهد ،برای فرد معتاد تجویز می شود.این دارو برای پیشگیری و درمان كمبود ویتامین B3 و همچنین در درمان زیادی چربی خون مصرف می شود و پزشک می تواند پس از آنالیز منابع بدن فرد معتاد تصمیم به تجویز نیاسین بگیرد.


سرم آمینو اسیدی: شکل دارویی این سرم به صورت ۵ و ۱۰ درصد است و  ترکیبات آن شامل اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری ، نیتروژن و الکترولیتها می‌باشد و هدف ما از تجویز آن در ملایر و سایر کلینک های ترک شیشه چند مورد است.
اول: تنطیم نسبی متابولیسم بدن بیمار
دوم: افزایش سطح پروتئین سلول ها
سوم: تقویت مکانیزم جذب روده
که مورد اول و دوم اهمیت بیشتری دارند

مولتی ویتامین مینرال: قرص های مینرال یکی از ضروریترین فاکتور های بارگیری بدن بیمار قبل از ترک شیشه است در واقع هدف از تجویز مولتی ویتامین مینرال در موسسه طلوع ملایر، تامین حداکثری ویتامین های زیر است که برای بیمار ضروری است.

Vtamin D 400 IU
Vtamin E 30 IU
Vtamin B1 1.5 mg
Vtamin C 60 mg

آهن:فقر کلسیم در بیمارانی که به دلیل مصرف شیشه  در دراز مدت دچار کاهش عملکرد غدد فوق کلیوی شده اند لازم و ضروری است حتی ممکن است در این مرحله که دو هفته به طول می انجامد لازم باشد از منابع مصنوعی قویتر آهن و داروهای تحریک غدد فوق کلیوی استفاده شود که در صورت تشخیص پزشک از طریق مکمل های سرمی می توان تجویز کرد.

مکمل های گروه دوم: انتخاب نوع و سطح مکمل های غذایی متفاوت است چرا که اختلالات گوارشی در بیمار می تواند مانع تجویز یک گروه خاص از مکمل ها شود‌.

مرحله دوم بارگیری و استفاده از داروهای ترک شیشه به صورت زیر است
مرحله دوم که دومین قسمت مهم تکمیل بارگیری بدنی فرد است تفاوت زیادی با مرحله اول ندارد اما طبق نظر پزشک دوز های مصرفی تغییر کرده و پس از آزمایشات لازمی همچون نوار قلب و سطح کراتین و قند خون میزان استفاده از داروهایی همچون سرم آمینو اسیدی تغییر می کند.
سرم آمینو اسید: مصرف این سرم در این مرحله باید افزایش یابد و دفعات استفاده وریدی از آن کنترل شود لازم به ذکر است که استفاده از ویتامین های سرم ریز طبق تظر پزشک واجب است. 
سرم آمینو اسید: هر دو قرص داروهای ضد سرع و اضطراب است که سال هاست توسط FDA تایید شده است اما استفاده از هر دو آن ها توصیه نمی شود چرا که تجویز یکی از آن ها در دوز مناسب کافیست مگر در افرادی که سابقه افسردگی داشته و از اضطراب شدید رنج می برند،در این صورت ما در دو هفته آتی به صورت هرمی دوز را تجویز می کنیم.

مکمل های غذایی:
بیمار در دو هفته از مکمل های غذایی استفاده می کند حتی در تحقیقاتی که در سال۲۰۰۸  انجام شده نشان می دهد که استفاده از پروتئین ایزوله می تواند در مدت زمان دو هفته بدن بیمار را برای رویایرویی با عوارض ترک اعتیاد آماده کند اما به دلیل قیمت بالا این نوع پروتئین  در کلینیک طلوع ملایر استفاده نمی شود‌

پس از این دو مرحله زمان قطع مصرف شیشه فرا رسیده است و فرد با داشتن پیش زمینه فکری و جسمی می تواند وارد مرحله اصلی درمان شود‌‌

قطع مصرف شیشه باید طبق دستور پزشک  یا درمانگر صورت گیرد و هر گونه خارج شدن از جدول تغییر زمان و دوز مصرف شیشه می تواند تاثیر بسیار منفی روی روحیه و عملکرد مغزی فرد بگذارد‌.

داروهای این مرحله هم مانند سراسر کشور از یک دستور العمل انتخاب می شود و پزشک قدرت مانور زیادی ندارد.

یک داروی آنتی هیستامین: پزشک می تواند از سه تا چهار گزینه از داروهای آنتی هیستامین بسته به کیس خود یکی را انتخاب کند به عنوان مثال هیدروکسی مناسب است،این دارو یک آنتی هیستامین پر کاربرد است و هیدروکسی زین دارای خواص آرام بخش است که برای درمان واکنش های آلرژیک استفاده می شود.
اگر بیماران دچار مشکلات پوستی درجه اول که سبب خارش می شود یا مشکلات خاص گوارشی باشند باید یک دارو با اثر گذاری مشابه انتخاب کرد‌

این پزشک در انتها به ملایر۰۸۱ می گوید: عزیزان باید برانند که استفاده از آنتی بیوتیک ها به هیچ عنوان لازم نیست چرا که هیچ تحقیق علمی اثبات شده ای در مورد خواص ثانویه تتراسایکلین و آنتی بیوتیک های سطح پایین روی معتادان شیشه وجود ندارد.

داروهای ترک اعتیاد شیشه + توضیحات



:: برچسب‌ها: شیشه , دارو ,
ن : شورای نویسندگان
ت : شنبه 14 بهمن 1396
قاسم
پنجشنبه 19 بهمن 1396 01:57 ق.ظ
آقا داریوش اصلا چیزیه اسم داروی ترک شیشه نیست اینو بدون داداش بعدش تتراسکلین هیچ ربطی نداره خود من دراریه
سه شنبه 17 بهمن 1396 06:26 ب.ظ
من خیلی از راه رفتم کمپ و کلنیک و همه چی ترک حضرت عباسی همرفتم اولش بگم داروهای ترک شیشه مفت گرونه به درد نمیخوره بعدش اینا رو دکترا درا آوردن جیب مارو خالی کنن
آخرش یه نبر گفت شیشه رو نمیشه ترک کرد باش بازی کن
داریوش
سه شنبه 17 بهمن 1396 03:31 ب.ظ
سلام من جایی دیدم که بین داروهای ترک شیشه تتراسکیلین استفاده شده خاستم بدونم درسته یا من دراوردی نوشتن چون چندتا سایت یه مطلب رو درباره داروهای ترک شیشه نوشتن،ولی اعتمادی نیست و همش کمی پیسته ممنون میشم در مورد این دارو توضیح بدین
خوانندگان محترم؛در نظر داشته باشید که ملایر٠٨١ هیچ پیامی را سانسور نخواهد کرد.


۱-لطفا از درج شماره تلفن و مشخصات خود در پیام های عمومی پرهیز کنید
۲-کلمات رکیک،هنجار شکن و توهین آمیز توسط نویسنده حذف می شود
۳-هیچ نظری به خاطر وابستگی به حزب یا شخص خاصی ویرایش یا حذف نخواهد شد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.