حقیقتا شناخت افراد معتاد از روی نشانه ها کار راحتی نیست، چرا که  تعداد زیادی از رفتار های افراد معتاد شباهت زیادی به علائم بیماری های مختلف دارد اما شما می توانید با این ۴۰ نشانه که ملایر۰۸۱ برای شما جمع آوری کرده اقدام به شناسایی افراد معتاد کرده و عزیزان خود سریعتر نجات دهید.

آموزش/ترک اعتیاد

نکات مهم برای شناختن افراد معتاد

اختصاصی-به گزارش ملایر٠٨١اعتیاد یک مشکل ریشه ای در سراسر جهان به شمار می آید و آشنایی با ساده ترین تاثیرات مواد مخدر می تواند شما و عزیزانتان را از خطرات اعتیاد دور نگه دارد‌.موارد زیر طبق تجریه درمانگران و تعدادی از پزشکان ملایر تهیه شده است و خواندن متن زیر صرفا جهت بالا بردن سطح اطلاعات خانواده ها در خصوص افرادی است که دچار بیماری اعتیاد هستند، لذا اگر به یکی از اعضای خانواده خود مشکوک هستید بهتر است با پزشک یا درمانگر اعتیاد تماس برقرار کرده و راه قانونی،شرعی و انسانی را برای تشخیص و درمان فرد معتاد انجام دهید. لیست زیر راه های شاخت افراد معتاد است.

40 تکته برای شناسایی افراد معتاد

۱-افراد معتادی که دارای کار و زندگی مستقل هستند به دلیل هزینه های خرید مواد مخدر و تاثیرات غیر مستقیم اعتیاد، معمولا در زندگی مالی خود پیشرفت نمی کنند.

۲-افراد معتاد معمولا در بازه زمانی کوتاه دچار تغییرات رفتاری شدید می شوند،به عنوان مثال اخلاق و رفتار یک مصرف کننده در کمتر از یک سال دچار نوسانات و تغییرات جدی می شوند.

۳-افرادی که مواد مخدر را به طور حرفه ای استفاده می کنند و اصطلاحا اجبار به مصرف شده اند ممکن است شدیدا کم حرف شوند و یا ممکن است به صورت غیر طبیعی تمایل به حرف زدن با افراد دیگر و حتی خودشان پیدا کنند.

۳-معتادانی که تریاک و مشتقات مرفین استفاده می کنند در ماه های اول، قدرت زیادی در برقراری رابطه جنسی پیدا کرده و به زمان ارضا شدنشان تقریبا ۱ ساعت افزوده می شود، مقاله نسبتا کاملی در این خصوص در تارنمای ملایر ۰۸۱ موجود است.
۴-معتادان تزریقی سطح بالا، معمولا پیراهن آستین بلند می‌پوشند و دستان خود را پنهان می کنند تا جای تزریق در اثرات سوزن روی دست آنها پنهان بماند.

۵-تقریبا بیش از ۸۰ درصد معتادان پس از سال اول از دوستان و بستگان خود دوری می‌جویند، زیرا می‌خواهند احوالشان بر آنان معلوم نشود و کسی ظاهرشان را نبیند، متاسفانه طبق بررسی ملایر ۰۸۱ و بررسی پرونده های کلینیک های ترک اعتیاد شهرستان ملایر ممکن است این عدد  تا ۹۰ درصد افزایش یابد.

۶-افراد معتادی که داروهای صنعتی استفاده می کنند دچار کاهش وزن شدید می‌شوند و دلیل اصلی آن کاهش شدید اشتهای افراد معتاد است.به عنوان مثال شخصی که به قرص ترامادول اعتیاد دارد حتی برای نوشیدن آب با مشکل مواجه می شود چرا که معده وی نوشیدنی را پس می زند.

۷-اعتماد به نفس افراد معتاد در ابتدای مصرف افزایش اما پس از کاهش وزن و آشکار شدن عوارض مواد مخدر به شدت کاهش می یابد.

۸-افراد معتاد به تریاک به هیج عنوان شیر و دوغ و هندوانه مصرف نمی گنند مگر ساعت های پس از استفاده از مواد، چرا که این مواد نشئگی آن ها را کاهش می دهد،در مطلب دیگری در ملایر۰۸۱ به معرفی مواد خوراکی پرداختیم که اثرات نشئگی مواد مخدر را کاهش یا افزایش می دهد.

۹-افراد معتاد خواب مناسب و با کیفیتی ندارند،در واقع آن ها ترجیح می دهند که شب ها بیدار و روز ها خواب باشند.متاسفانه در تحقیق ملایر۰۸۱ روی پرونده های اشاره شده مشخص شد که علت اصلی اخراج از کار و دانشگاه ۶۵ درصد بیماران، تمایل به شب زنده داری و خاطره بازی است.

۱۰-افراد معتاد به هیچ عنوان به ورزش و کارهای جسمانی، علاقه‌ای نشان نمی‌دهند و از فعالیت هایی که عرق کنند دوری می کنند، چرا که تعرق باعث پایین آمدن حالت سر خوشی آن ها می شود‌.

۱۱-افراد معتاد به شیشه بسیار پر حرف می شوند و سخنان بی ربطی را تحویل مخاطب می دهند، این اشخاص معمولا با سخنان خود مخاطب را خسته می کنند.ناگفته نماند که این حالت پس از چند سال مصرف روی می دهد.

۱۲-یکی در از علائم افراد معتاد این است که حالت چرت مکرر دارد یعنی از هر موقعیتی برای بستن چشمانشان استفاده می کند چرا که در مصارف بالا فرد مصرف کننده اشیا را دو برابر می بینند و این برایشان لذت بخش است.

۱۳-بیشتر اوقات وقتی به اتاقشان می‌روند با بهانه های مختلف، در را قفل می‌کند، حتی اگر بیرون برود هم در اتاق خود را قفل می‌کند چرا که معمولا جا ساز مواد در اتاق دارند.

۱۴-افرادی معتاد زمان زیادی را در دستشویی می مانند و این به معنی این است که گاهی تا یک ساعت در دستشویی می مانند.

۱۵-افراد معتاد به دلیل اینکه پس از کار و ازدواج مجبور می شوند اعتیاد خود را ترک کنند به کار و شغل و خانواده بی‌علاقه می‌شوند و تنهایی را ترجیح می دهند.

۱۶-افراد معتاد شدیدا به کلمه هایی نظیر معتاد و اعتیاد حساسند و سعی می کنند مستقیم و غیر مستقیم از افرادی همچون خودشان دفاع کنند.

۱۷-افرادی که درگیر مواد مخدر هستند چون اعتیاد خود را می‌خواهند بپوشانند، معمولا دروغ می‌گویند و به تدریج به دروغگویی عادت می‌کنند و کار تا جایی پیش می رود که اعتبار سخنشان در نزد دوستان و خانواده از بین می رود‌.

۱۸-به دلیل این که گرمی سرشان زیر دوش از بین می رود یا کم می شود از حمام بیزار هستند و معمولا تمایلی به تمیز نگاهداشتن خود ندارند.

۱۹-افراد معتاد دچار مشکلات مزمن گوارشی و یبوست های شدید می‌شوند و از این مشکلات شدیدا رنج می برند.

۲۰-افراد معتاد اگر مشکل مالی نداشته باشند در زمان سرخوشی بی‌دلیل پول خرج می‌کنند.

۲۱-افراد معتاد در زمان نشئگی احساستی می شوند و به راحتی سخنان عاشقانه زده و به عواقب کار خود فکر نمی کنند.

۲۲-تا یک ساعت پس از مصرف موادمخدر، بدنشان خارش می‌گیرد، مخصوصا در پا، ران، کشاله ران،پشت گردن، اطراف آلت و سینه هایشان این حالت روی می دهد.

۲۳-افراد معتاد اگر مواد خود را تمدید نکنند دچار آبریزش بینی و عطسه و خماری می‌شوند تا جایی که اطرافیانشان متوجه می شوند‌.

۲۴-این افراد در اتاق  خود زرورق سیگارهای فیلتر قرمز، لوله خودکار،قرص و حتی سرنگ در جیبشان پیدا می شود.

۲۵-افراد معتاد در ابتدای کار فکر آبرو خود هستند و یه دلیل شرم و حیا و ترس از لو رفتن تنهایی را بیشتر دوست دارند (مگر در زمان استفاده از مواد) اما پس از مدتی بیشتر با افراد مشکوک و ناباب رابطه برقرار می‌کنند.

۲۶-معمولا دیر سر کار خودشان می‌روند و هنگام بیداری صورتشان کمی پف می کند‌.

۲۷-افرادی که موادشان کشیدنیست از رفتن به مسافرت امتناع می‌کنند و علاقه ای به همراه شدن با دیگران در سفر ندارند‌ چرا که همراه شدن با دیگران به معنی آشکار شدن اعتیادشان است

۲۸-در افراد تریاکی پس از ۲ یا ۳ سال و در افرادی که حدود ۶ ماه درگیر مواد صنعتی هستند در روزهایی که طرح مبارزه با معتادان اجرا می‌شود، درخانه می‌مانند مثلا اگر خبر جمع آوری معتادان را در شهر از ملایر۰۸۱ بشنوند سعی می کنند در خانه بمانند.

۲۹-سعی می کنند در خانه و محل کار کمی مواد مخدر به عنوان ذخیره داشته باشند.

۳۰-یکی از شایع ترین نشانه های افراد معتاد این است که به تمدید گواهینامه رانندگی و یا جواز کسب علاقه‌ای ندارند، چون می‌ترسند در معاینه پزشکی اعتیادشان مشخص شود و رازشان را همه بفهمند.

۳۱-افراد معتاد پس از استعاده از مواد اندازه مردمک چشم‌شان تغییر می‌کند.این تغییر معمولا در مصرف کننده مواد صنعتی بسیار بیشتر است.

۳۲-افراد معتاد به دلیل اینکه چشمانشان غیر عادی و اصطلاحا شهلا می شود از نگاه کردن و ارتباط چشمی با دیگران اجتناب می کنند.

۳۳-افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند معمولا سیگار زیادی می کشند،به همین دلیل به هنگام بازگشت به خانه عطر می‌زنند و صورتشان را به صورت وسواس گونه آب می کشند.البته این شامل اشخاصی می شود که اطرافیانشان نمی دانند سیگار می کشند.

۳۴-افراد معتاد اگر مذهبی باشند روزه نمی گیرند چرا که توان قطع مصرف را ندارند و از این بابت ناراحت هستند.

۳۵-این افراد اگر متاهل باشند اصرار دارند که تنها بیرون بروند و اگر مجرد باشند پس از مدتی از دوستان خود فاصله می گیرند.

۳۵-افراد معتاد اگر در جمعی بشنوند که فلانی معتاد است یا معتاد شده ‌خبر ترک اعتیاد دیگران را تکذیب می‌کنند،چرا که از نظر روانشناسی با این کار اعتیاد خود را کتمان کرده اند‌.

۳۶-این افراد غیر متعارف عرق می‌ریزند،مصرف کنندگان تریاک بیشتر عرق ریخته  و مصرف کنندگان مواد سفید یا همان صنعتی بسیار کمتر عرق می ریزند.

۲۷-افراد معتاد به دلیل اینکه سیگار بیشتری می کشند و آب در ریه هایشان تجمع می کند دچار سرفه‌های مزمن شده و موقع خواب در رختخواب دچار سرفه های شدید می شوند.

۳۸-این اشخاص اگر معتاد به هروئین باشند، از رفتن به حمام خودداری می‌کنند چون دوش گرفتن، زمان نشئگی مواد را کم می‌کند و اگر معتاد به تریاک باشند سعی می کنند خوراکی های ترش استفاده نکنند.

۳۹-افراد معتاد پس از یک تا دو سال میل جنسی خود را از دست می دهند و متاسفانه با این کمبود سبب اختلاف زیادی در زندگی زناشویی خود می شوند.

۴۰-افراد معتاد به طوری که در مطالب بعدی ملایر۰۸۱ خواهدی خواند دندان و موی خود را رفته رفته از دست می دهند.مصرف کنندگان مواد صنعتی با ضریب ۱۰ دندان و موی خود را از دست می دهند‌.

40 نکته برای شناسایی افراد معتاد
:: برچسب‌ها: ترک اعتیاد , علائم اعتیاد , اعتیاد ,
ن : شورای نویسندگان
ت : شنبه 23 دی 1396
خوانندگان محترم؛در نظر داشته باشید که ملایر٠٨١ هیچ پیامی را سانسور نخواهد کرد.


۱-لطفا از درج شماره تلفن و مشخصات خود در پیام های عمومی پرهیز کنید
۲-کلمات رکیک،هنجار شکن و توهین آمیز توسط نویسنده حذف می شود
۳-هیچ نظری به خاطر وابستگی به حزب یا شخص خاصی ویرایش یا حذف نخواهد شد
وب مستر جوان دوشنبه 16 بهمن 1396 12:10 ب.ظ
متن خوبی بود اما لازمه کمی دقیقتر در مورد ظاهر و شناسایی افراد معتاد سخن گفته بشه به عنوان مثال تعدادی از علائم افراد معتاد علمی نیست هر چند این از زحمات شما کم نمیکنه به هر حال تولید محتوا کار سختیه و اینکه شما کمی نمیکنید ارزشمنده
جوان سرحال«رامین» یکشنبه 8 بهمن 1396 11:04 ب.ظ
یکی از دلایل قبلا لغزش میکردم بی اعتمادی اطرافیان بود
بدترین تجربه زندگیم هنگام مصرف مواد
بهم میگفتن زبانت در بیار
یادم میاد میخوام فحش به اول اخر ادما فضول بدم
اما ناگفته نماند بدتر لج میکردم میرفتم میزدم
اما نمیدونم به کی خوبی کردم کجا من چه کار خیری انجام دادم
سرنوشت زندگیم تغییر داد
درمانگر اعتیاد شدم
اما هنوزم کینه هایی از گذشته دارم
کینه مثل جام زهر نوشیدنه
میدونم اشتباهه
اما نمیتونم ببخشم
حرفم زدم
یذره سبک بشم
نقی تقی جمعه 6 بهمن 1396 01:49 ق.ظ
من یه چیز میگم و دیگه تو افق محو میشم خخ
واسه شناختن آدمای معتاد بهترین راه اینه که طبق موادشون مجبورشون کنید یه چیزی بخورن
معتادای تریاک دوغ و ماست
شیشه ای ها هم استامینوفن کدئین
اگه از زیرش در رفتن بدونید این کاره هستن وااااای خخخ
دیگه اینکه شناسایی ادمای معتاد با وزنشون میشه طرف تو پنج ماه بیست کیلو شیرین کم میکنه میشه عین گاندی خدا بیامرز خخخ
NILO دوشنبه 2 بهمن 1396 04:17 ب.ظ
عالی بود ممنون فقط با اجازتون منم یه مورد به علائم افراد معتاد اضافه کنم

نشانه و علائم کسی که میخواید ببینید معتاده یا نه اینه که دوغ نمیخوره و میگه میل ندارم داداش من سفره طفره میره بعدا فهمیدیم تریاک میکشه مامانم سیخش رو پیدا کرد
شاهین سلیمانی یکشنبه 1 بهمن 1396 03:10 ق.ظ
پوزش میخوام از دوستان بنده دانشجوی روانشناسی هستم نه درمانگر اعتیاد اما گفتم شاید یه نکته کمکتون بکنه.
تو پرونده های مشاوره ازدواجی که بصورت کارآموز در دادسرا داشتم در دادگاه متوجه شدم که تعدادی از خانم ها هستن که تفکرشون در مورد شناسایی افراد معتاد اشتباه بود جون تصور کردن که شوهرشون به دلیل آبریزش بینی یا افزایش رابطه جنسی یا مثلا لاغر شدن شدید معتاد شده اما در اصل اون افراد از قرص های گیاهی استفاده کرده بودن یا بیماری خاص دیگه ای داشتند که وزنشون افت کروه بود و همین شک باعث شده بود که تا پای طلاق پیش بیان که واقعا ناراحت کنندست
پس خانم های محترم مراقب باشید که علائم اعتیاد رو خوبربشناسید و در نهایت برای محکم کاری آزمایش اعتیاد فراموش نشه
شنبه 30 دی 1396 10:16 ب.ظ
مگه قانون اساسی این همه نوشتید خخخ
یه کلام ختم کلام مهمترین علایم فرد معتاد اینه که آزمایش اعتیادش مثبته میشه تموم شد
Àlen shier جمعه 29 دی 1396 11:20 ب.ظ
تصویر رو بردارید بد آموزی داره ممکنه بچه بیاد اینجا تازه شما یه لیست کامل نوشتید که توش میشه افراد معتاد رو شناخت ولی توش خیلی بی انصافی شده بود اگه کسی کم کاری کبد داشته باشه نصفه این علایم افراد معتاد رو داره پس باید کفت میکشه نه نه خیلی تند رفتید
ساقی عشق جمعه 29 دی 1396 07:46 ق.ظ
شناخت نشانه های افراد معتاد می تواند به شما کمک کند تا انتخاب درستی در ادامه دوستی خود داشته باشید
یکی از آن ها کاهش شدید وزن است بطوری که فرد معتاد در چند ماه دچار افت وزن می شود
منبع سایت سلامت کده
پس ببینید این یه واقعیته که معتادها وزنشون کم میشه چون اشتها دیگه نمیمونه براشون
من خودم دوره مصرفم تو یه سال 12 کیلو کم کردم
پنجشنبه 28 دی 1396 02:13 ق.ظ
سلام من خواستکارم روزی که رفتیم تو اتاق گفت من قبلا سیگاری بودم و ترک کردم از کجا بدونم واقعا ترک کرده و اینکه شما گفتید از نشونه های آدمای سیگادی اینه که لپ هاشون میره تو میشه بگید چند درصد خطا وجود داره که درست تصمیم بگیریم
دانای کل چهارشنبه 27 دی 1396 11:00 ب.ظ
یگانه خانم من تا الان مصرف کننده نبودم ولی مگه تو جیب پدر یا مادر شما شیشه پیدا میشه یا مثلا بچه فامیلتون که اینقدر ساده گرفتید تو کیف مدرسش شیشه یا تریاک هست.
شوهر شما یکی از علایم و نشانه های افراد معتاد رو داره یعنی تو جیب همسرتون شیشه پیدا کردید که خب از دوراه خارج نیست
یا باید بگم شوهر شما فروشنده شیشست که بهش میگن ساغی
یا اینکه مصرف کنندست حالا اول راهه یا چند وقته میکشه دیگه تشخصیش با خودته میتونی بفهمی
فریب نخورید بازم میگم ایشون یکی از نشانه های افراد معتاد رو داره اتفاقا بدترینشم داره
چهارشنبه 27 دی 1396 01:10 ق.ظ
چرا باید چیزی رو درست کنن که باعث خرابی زندگی میشه من زن نیستم مردم و معتاد به مواد الان خجالت میکشم بگم باعث خرابی زندگیمون شدم باعث این شدم که همثرم خجالت بکشه دیگه گذشته و کاریش نمیشه کرد ولی اگه میخواهید بفهمید چه کسی معتاده باید بگم بهترین راه شناخت افراد مصرف کننده زندگی کردن با معتاده یعنی چند ماه که زنا این شرایطو دارن آدمایی مثل من نظافتشون رو رعایت نمیکنن و مثلا آدمای شیشه ای زیر چشماشون گود میفته آزمایش هم راهشه
الهم صلی الله محمد و آل محمد و عجل فرجههم خداوندا آرامش بهم بده تا بتونم ترک کنم
یگانه سه شنبه 26 دی 1396 03:01 ق.ظ
سلام میشه بگید اگه یه نفر تو جیبش شیشه پیدا بشه و بگه مال دوستمه
چند درصد ممکن راست بگه میگم ممکنه راست بگه درسته؟
اصلا تا حالا دیدید دوستی یه دوستش مواد بده امانت؟
یعنی تو علایم افراد معتاد چیزی نبود که پیدا کنم به دردم بخوره تروخدا زودتر جواب بدید خیلی مهمه
فرشاد دوشنبه 25 دی 1396 08:28 ب.ظ
لطفا توجه کنید و نظرمو با دقت بخونید
روش های زیادی واسه شناسایی آدم های معتاد هست از قدیم مثلا گفتن یکی از راه هاش زیر چشماشونه یا چرت زدنه یا کم غذا شدن ولی مواد جدید فرق داره
پس بی خبرشون برید آزمایش بگیرید یعنی با یه بهونه دادش یا پسرتون یا شوهرتون رو ببرید آزمایشگاه و کار تمومه
بین روش های مختلف شناسایی معتاد ها این بهترین راهه
خود من دستم اینجور رو شد
خخخخخ
ساقی عشق یکشنبه 24 دی 1396 05:06 ب.ظ
مریم خانم سیگار کشیدن یه نفر چه ربطی به اعتیادش داره آخه همه میدونن نشانه های افراد معتاد چیه مخصوصا الان که مواد جدید شدیدا حرکات طرف رو درگیر میکنه ولی مگه هر کی سیگاری باشه معتاده
این نکات برای شناختن معتادین هم چند تاش اشکال داره درستش کنید
مریم شنبه 23 دی 1396 08:11 ب.ظ
یکی از روش های شناختن افراد معتاد اینه که ببینید سیگار زیاد میکشن و چشماشون قرمز شده یا نه من اینجوری فهمیدم داداشم تریاک میشکه و به مامانم گفتم
و. شنبه 23 دی 1396 06:48 ب.ظ
راههای خوبق بود ب پرای شناسایی معتاد ها البته بگیم بیمار بهتره واقعا درسته مخصوصا نکته سوم و دوازدهم و بیست و چهارم من خودم درگیرشون بودم کلا نکات خوبی بود برای شناختن آدمای معتاد ولی نباید مجوزی باشه واسه قضاوت مردم چون ممکنه یکی بیماری داشته باشه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو